info@arzem.com.tr
  • TR
  • EN
+90 312 446 59 44

Derin Kazı Projeleri

Firmamızda, temel çukurunun açılması için yapılan derin kazı sırasında oluşan yatay hareketlenmeler, oturmalar gibi meydana gelebilecek olumsuzluklar çeşitli yöntemler ile güvenli bir şekilde giderilmektedir. Temel çukurları başlıca, güvenli-duraylı şevler ile açık kazılar veya dik-dike yakın eğimler ile çukur cidarının desteklendiği kazılar ile açılmaktadır.

Kazı sisteminin ekonomik, güvenli seçilmesi ve tasarlanması için, zemin türü ve dayanımı, komşu yapıların konumu, yeraltı suyu koşulları, temel çukurunun açık kalacağı süre, kazı şevinin korunabilmesi, kenar ve taban duraylılığı, çevrede oluşabilecek yatay ve düşey yer değiştirmeler gibi parametreleri araştırılarak, bölgede detaylı bir inceleme yapılmaktadır.

Temel çukuru için uygulanacak derin kazı sırasında çevre yapıların durumuna ve zeminin tabakasının karakteristik özelliklerine göre uygun bir destekleme sistemi seçilir. Bu destekleme sistemi beton, ahşap veya çelik palplanş perdeler, diyafram duvarlar, yerinde dökme kazıklar, püskürtme beton ve zemin çivili duvarlar olabilir. Belli bir derinliğin aşılmasından sonra bu tür destekleme sistemlerinin yerinde duraylı durabilmesi için yatay desteklerin ve ankrajların kullanılması gerekebilir.

arzem